• 02165741139
 • Tehran - Shahriar
 • Saturday to Thursday: 9 am - 5 pm

کیورینگ بتن

کیورینگ بتن

ما در این مقاله به مبحث کیورینگ بتن می پردازیم. برای خرید و اطلاع از قیمت فوق روان کننده، چسب کاشی، ملات ضد اسید، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن، گروت اپوکسی و ضد یخ و ….میتوانید با شرکت شیمی آبادگران تماس بگیرید. 

کیورینگ بتن

کیورینگ یا به عمل آوری بتن به جمعی از کارهایی که بعد از جایگذاری و پرداخت بتن، برای حفظ رطوبت و دمای آن در مدت مشخص انجام میگیرد میگویند.

همینطور به عمل آوری بتن بعد از انجام قالب بندی یک کار ضروری است.

بیشتر بخوانید: چسب کاشی استخری

مرحله های اجرای کیورینگ بتن:

 • حفاظت 
 • نگهداری (به عمل آوری رطوبتی)
 • پرورش دادن (عمل آوری حرارتی)

به عمل‌ آوری محافظتی

در زمان اجرا و بعد از اعمال کیورینگ و عمل‌آوری بتن بایستی از آن در مقابل بارش باران و تگرگ، لرزش‌های زیاد ماشین آلات، سرما و یخبندان، ضربه وارد کردن به قالب و هر کاری که امکان دارد سبب ایجاد تغییرات در بتن شود حفاظت شود.

به عمل‌ آوری حرارتی (پروراندن)

برای بیشتر شدن مقاومت بتن در روزهای نخستین و حفاظت آن، در هوای خنک و پیشگیری از یخ زدن آن می‌توان حرارت بتن درون قطعه را افزایش داد.

برترین شیوه برای این امر، استفاده از بخار آب می‌باشد و حرارت محیط و بتن بهتر است از حدود  oC 65 بالاتر نرود و کار بخاردهی بعد از گیرش بتن آغاز شود.

شیوه های حرارت رسانی خشک با سوزاندن ماده های سوختی، نیروی برق و …، ممکن پذیر است. اما به صورت کلی باید نکته های زیر در آن رعایت گردد تا مقاومت و دوام مد نظر بدست آید:

 1. پیش از گیرش بتن گرمادهی اعمال نشود.
 2. گازهای حاصل از سوختن در نزدیکی بتن تازه و یا جوان قرار نگیرد.
 3. خشک شدن قطعه بتنی ایجاد نشود و گرمارسانی به طور یکدست و غیر متمرکز  اجرا شود.
 4. بالا بردن دمای بتن، در هر ساعت به oC 20 و افت آن عم در هر ساعت به  oC 20 محدود شود و از ایجاد شوک حرارتی به بتن پرهیز گردد. در قطعه های حجیم افت حرارت بتن در هر ساعت به  oC  10  محدود می‌شود.
 5. بیشترین مقدار حرارت بتن به  oC  65  محدود شود.

بیشتر بخوانید: پوشش های اپوکسی پلی آمین

 مدت وقت مراقبت (عمل آوری)

زمان مراقبت به عامل هایی مانند گونه سیمان، مقاومت مد نظر، نسبت سطح های نمایان به حجم، موقعیت آب و هوایی در زمان ساختن با نسبت آب به سیمان و ریختن بتن بسته است.

 شیوه های کیورینگ بتن – عمل آوری رطوبتی:

 • عمل آوردن با آب
 • عمل آوردن با عایقی

 عمل آوردن رطوبتی بتن با آب

عمل آوردن بتن با آب سبب افزایش مقدار رطوبت بتن شده و از کاهش رطوبت پیشگیری میکند. آب مصرفی در این شیوه نباید دارای ماده های مضر بیشتر از اندازه مجاز باشد. همینطور در صورت بهره از آب خیلی گرم یا سرد سبب ایجاد شوک حرارتی شده و موجب ترک خوردن بتن می‌شود.

کیورینگ یا شیوه های مختلف عمل آوری بتن با آب

درست کردن حوضچه و غوطه‌ ور نمودن:‌

این شیوه عموما برای سطح های افقی مثل دالها مورد بهره قرار می‌گیرد. طریقه انجام آن به این شکل است که در اطراف دال، لبه‌هایی ایجاد مینمایند و درون آن آب میریزند.

بیشترین حد حرارت آب درون حوضچه درست شده نباید بالاتر از 12 درجه سانتی گراد باشد.

پاشیدن آب:

از این شیوه عموما در محیط‌های با حرار 5 درجه سانتی گراد استفاده میشود. پاشیدن آب به طور پیوسته انجام گرفته و هر نوع وقفه و اجرای مرحله‌ای سبب پوسته شدن سطح بتن میشود.

اجرای درست آب پاشی بتن یک نکته خیلی کلیدی و مهم میباشد که بایستی به دست افراد حرفه‌ای انجام گیرد و در صورت اعمال ناقص، امکان دارد سبب ایجاد شوک حرارتی و ترک خوردگی شود.

بیشتر بخوانید: انواع دیرگیر کننده بتن

پوشش خیس:

یکی از سایر انواع کیورینگ یا شیوه های عمل آوری بتن با آب، بهره از پوشش‌های جاذب مانند چتایی، گونی، گلیم و حصیر میباشد.

خوب است پیش از بهره از این پوشش‌ها اول آنها را به دقت شستشو داده تا از هر نوع ماده های زاید و مضر عاری شوند.

چون که وجود بعضی ماده های شیمیایی و گرد و غبار روی سطح این پوشش‌ها سبب ایجاد خرابی روی بتن میشود.

با افزایش وزن چتایی یا دیگر پوششهای جاذب، قابلیت نگهداری آب به واسطه آن بیشتر می‌شود و احتیاج به مرطوب کردن پی در پی آن کمتر میشود. به غیر این حالت بهتر است از دو لایه چتایی بهره گیری شود.

 کیورینگ عایقی

یکی از سایر انواع کیورینگ یا شیوه های عمل آوری بتن بهره از شیوه عمل آوری عایقی میباشد، در این شیوه بجای بهر از آب فراوان، سعی میشود تا از بخار شدن آن پیشگیری شود.

این شیوه عموما در منطقه هایی که برای بهره از آب با کمبودهایی روبرو هستند بیشتر کارایی دارد.

ورق پلاستیک یا نایلون :

نایلون و پلاستیک از جنس پلی اتیلن تولید شده و وزن اندکی داشته و در رنگ‌بندی گوناگون تولید میشوند.

عموما از رنگ سفید برای هوای گرم و از رنگ سیاه برای هوای خنک بهره گیری می‌کنند. (رنگ سیاه سبب جذب گرمای خورشید میشود).

ورق پلاستیک بایستی کاملاً سطح بتن را پوشانده و لبه  بالای آن حدود 100 میلیمتر روی هم قرار بگیرد و قطعه های چوب به روی آن قرار داده شود تا ورق تماما در برخورد با سطح بتن باشد، و وزش باد موجب بلند نمودن و حرکت آن نشود.

ممکن است که ورق پلاستیک موجب تغییر رنگ و جلوه سطح  بتن شود، به ویژه اگر ورق چروکیده باشد، در این حالت اگر یکدستی رنگ و جلوه سطح بتن مهم است، بایستی از تکنیک های دیگری استفاده نمود.

 عرق کردن و چکه نمودن آب حاصل از بخار شدن سطح بتن می‌تواند به جلوه بتن صدمه رساند.

بیشتر بخوانید: واتر استاپ پی وی سی

خرید و قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ شرکت شیمی آبادگران

شرکت شیمی آبادگران پدیده سازان جوان با بیش از دو دهه در زمینه تولید فرآورده های شیمیایی صنعت ساختمان،این شرکت علاوه بر تولید بیش از صد نوع محصول شیمیایی ساختمان، سابقه همکاری در اجرا و مشاوره در پروژه های بزرگ ملی و شخصی و شرکتی دارد. شرکت شیمی آبادگران سهم بزرگی را در محصولات شیمیایی ساختمان دارا میباشد و داری بیش از پنجاه نیرو تولید و آزمایشگاه فعالیت دارند.

اینها تنها بخشی از همکاری های گسترده شیمی آبادگران در طول این سالها می باشد. برای خرید و اطلاع از قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، چسب کاشت میلگرد ، ملات ضد اسید ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ و ملات های پلیمری ، ملات ضد اسید ، فوق روان کننده و ترمیم کننده بتن، گروت اپوکسی ، ملات ضد اسید و ….میتوانید با شرکت شیمی آبادگران تماس بگیرید.

آدرس دفتر مرکزی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه