• 02165741139
 • Tehran - Shahriar
 • Saturday to Thursday: 9 am - 5 pm

انواع افزودنی بتن جهت کاهش آب

انواع افزودنی بتن جهت کاهش آب

  ما در این مقاله به مبحث انواع افزودنی بتن جهت کاهش آب می پردازیم. برای خرید و اطلاع از قیمت فوق روان کننده، چسب کاشی، ملات ضد اسید، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن، گروت اپوکسی و ضد یخ و ….میتوانید با شرکت شیمی آبادگران تماس بگیرید. 

انواع افزودنی بتن جهت کاهش آب

آیا مطلع هستید که بتن به تنهایی خود یک دانش کامل است و هر روز ده­ها مهندس در مرکز های تحقیقات درگیر آن هستند؟

در زمان های اخیر علم محدود در رابطه با بتن به این معنا بوده است که بزور ساختمان‌های استاندارد برای مدت زیادی با خط های مستقیم ساخته تا از یک سازه محکم مطمعن شود.

برای ایجاد بتن با سیالیت بیشتر بدون اضافه کردن آب، بایستی فناوری افزودنی‌های پراکنده‌ساز، که عموما تحت عنوان روان‌ کننده بتن و فوق روان کننده بتن شناخته می گردند، گسترش داد.

پراکنده‌ ساز، مولکولی میباشد که ذره های سیمان را به شکل فیزیکی جدا می نماید. این مولکول ها به‌به صورت موقت نیروهای جاذبه میان ذره های سیمان را خنثی می نماید و این به بتن روان شدگی خیلی زیادتری می بخشد.

دانش افزودنی‌های بتن موقعیت های بیشتری را برای مهندسان، طرح ها و معماران به وجود می آورد.

به خاطر بتن انعطاف‌پذیرتر، با دوام تر و ماندگارتر، می‌توان طرح‌های سخت تر طراحی و ساختاره ای مرتفع تری ساخت که احتیاجات طراحی تخیلی طراحان را به شکل فزاینده برآورده می‌کند.

بیشتر بخوانید: چسب کاشی خمیری چیست؟

روان کننده بتن

روان‌ کننده‌ها، همانگوه که از اسمشان معلوم است، بخش های شیمیایی هستند که برای بالابردن انعطاف‌پذیری به ترکیب بتن افزوده می‌شود.

لذا، روان ‌کننده‌ها گونه ای افزودنی برای بتن هستند. این اضافه شونده ها، ترکیب بتن را منعطف و ماندگار می‌کند در قیقت پلاستیسیته را زیاد میکند که بیشتر شدن پلاستیسیته مساوی با روان‌ شدن ترکیب است.

دیسپرسنت (پراکنده‌ساز) یک مخلوط شیمیایی است که به هدف بهتر شدن جداسازی ذره ها به سوسپانسیون افزوده می‌شود.

اضافه شونده های کم کننده آب (روان کننده، فوق روان کننده و اَبر روان کننده بتن) تحت عنوان افزودنی برای افت احتیاج آب برای ترکیب بتن بهره گیری می‌شود.

روان ‌کننده‌ها ماده های افزودنی هستند که برای بیشتر شدن سیالیت یا کاربرد خمیر سیمان یا بتن به بتن افزوده می‌شوند.

همینطور تحت عنوان بهبود دهنده کارکرد و کاربرد بتن، به بتن جدید یا نخستین افزوده می‌شود تا خصوصیت های کارکرد و کاربردی آن را عوض کند.

روان ‌کننده‌ها، کم کننده آب هم نامیده می‌شوند چون بتن را با کاربردی برابر در نسبت آب به سیمان کمتر ایجاد می‌کنند.

از این سو روان ‌کننده‌ها به تولید ترکیب بتن با ماندگاری بالا با محتویات آب برابر کمک می‌کنند.

در ریخت بتن در شرایط های سخت، تقویت متراکم عنصر های ساختاری، در مورد بتن اکسپوز و … که عموما در ساخت و سازهای نوین پیدا می‌شود، احتیاج به پلاستیسیته نمودن بتن بدون اضافه کردن آب اضافی، وجود دارد که موجب کاهش دوام آن می‌شود.

همینطور برای فراهم کردن بتن با دوام بالا در محل (مثل ساخت پل‌ها، تونل‌ها و …)، بایستی نسبت آب به سیمان (w/c) به شدت کم شود و در همین حال بتن، پلاستیسیته بودن خود را حفظ نماید.

پس در چنین مواقعی از روان ‌کننده‌ها بهره گرفته می‌شود.

نمونه ای از روان ‌کننده‌ها برای درست کردن افزودنی که از تایم های نخستین مورد بهره قرار می‌گرفت عبارت بود از آب و روغن.

ولی اکنون برای ساخت این گونه افزودنی عموما از فتالات‌ها و آدیپات‌ها بهره گرفته می‌شود. روان‌ کننده‌ها بعد از گرم شدن ماده های  پلیمری افزوده می‌شوند.

زمانی که ماده ها گرم می‌شوند، فاصله میان زنجیره‌های پلیمری در ماده های پلیمری بالا میرود. این موجب روان‌شدگی ماده ها می‌شود.

زمانی که روان ‌کننده‌ها در این مرحله افزوده می‌شوند، خود را میان زنجیره‌های پلیمری قرار می‌دهند و به حفظ فواصل میان زنجیره‌های پلیمری کمک می نمایند.

پس، حتی وقتی که ماده ها سرد می‌شوند، ماده ها هنوز روان هستند.

بیشتر بخوانید: پودر بند کشی مشکی

فوق‌ روان ‌کننده بتن

فوق ‌روان کننده‌ها پلیمرهایی میباشند که برای پیشگیری از جدا کردن ذره های سوسپانسیون بهره گیری می‌شوند.

هم روان ‌کننده‌ها و هم فوق ‌روان ‌کننده‌ها تحت عنوان پراکنده‌ساز و کم کننده آب شناخته می‌شوند. فوق ‌روان‌ کننده‌ها در قیاس با روان ‌کننده‌ها مخلوط هایی شیمیایی بهبود پیدا کرده هستند.

در حقیقت فوق ‌روان ‌کننده بتن، اضافه شدنی های شیمیایی مطلوب شده ای نسبت به روان کننده‌ها با تاثیرات روان‌کنندگی خیلی موثر به روی بتن تَر میباشند.

بهره از فوق ‌روان‌ کننده‌ها احتمال کم کردن آب موجود در بتن را تا 30% بدون کم شدن کاربرد در برابر کاهش احتمالی تا 15% در مورد روان‌ کننده‌ها ایجاد می‌کند.

می‌توان 5/0-3٪ از اضافه شدنی های فوق ‌روان ‌کننده‌ (به وزن سیمان) را به ترکیب بتن افزوده کرد. بهره از فوق ‌روان‌ کننده حاوی مزیت هایی مانند: تراکم خودکار، تراز خودکار و ایجاد بتن با دوام بالا و کاربرد بالا است.

با این وجود، مکانیسم کارکرد فوق ‌روان ‌کننده‌ها شبیه روان کننده‌های نرمال است. فوق‌ روان‌ کننده‌ها حاوی برد زیادی هستند که آب را کم میکنند.

بیشتر بخوانید: سوپر ژل میکروسیلیس

بهره از فوق‌ روان‌ کننده همینطور قابلیت بهره از نسبت سیمان به آب را به 25/0 یا حتی کمتر کم میکند.

فوق ‌روان‌ کننده‌ها قادر هستند با همان نسبت وزنی، بتن کاربردی تر نسبت به نمونه‌های معمولی ایجاد کنند. برای همین مقدار کارآمدی، در مواقع بهره از فوق روان کننده‌ها از نسبت سیمان به آب کمتری بهره گیری می‌شود.

در نهایت بیشتر شدن مقاومت با نسبت پایینتر سیمان به آب فراهم می‌شود. بهره از فوق روان‌کننده موجب کم شدن محتویات سیمان می شود.

فوق روان کننده‌ بتن همینطور یک بتن همگن و منسجم را که به صورت کلی هیچ نوع میلی برای تفکیک‌ شدن ندارند، تولید می‌کنند.

لذا، روان ‌کننده‌ و فوق‌ روان ‌کننده‌ها نسبت به افت احتیاج آب برای ترکیب های بتن با هم فرق میکنند. همینطور فوق روان کننده‌ها از لحاظ شیمیایی با روان ‌کننده‌های عادی فرق میکنند.

بعضی از نمونه های فوق‌ روان ‌کننده‌ها شامل هستند از: ملامین مورد احتیاج گوگرد، فرمالدئید، میعانات، نفتالین، سولفونات، لیگنین درست شده.

فرق میان افزودنی روان ‌کننده و فوق‌ روان ‌کننده های بتن

اضافه شدنی های روان‌ کننده: روان‌ کننده‌ها برای بیشتر شدن انعطاف‌پذیری ماده های پلیمری مثل PVC و تحت عنوان کاهنده آب در ترکیب های بتن بهره گیری می‌شوند.

اضافه شدنی های فوق ‌روان ‌کننده: افزودنی فوق ‌روان‌ کننده‌ یک اضافه شدنی کم کننده آب است که توانا به کاهش بسیارآب یا جریان‌پذیری بالا بدون به وجود آوردن تاخیر در گیرش یا حباب هوا در ملات یا بتن است.

بیشتر بخوانید: انواع زودگیر بتن

خرید و قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ شرکت شیمی آبادگران

شرکت شیمی آبادگران پدیده سازان جوان با بیش از دو دهه در زمینه تولید فرآورده های شیمیایی صنعت ساختمان،این شرکت علاوه بر تولید بیش از صد نوع محصول شیمیایی ساختمان، سابقه همکاری در اجرا و مشاوره در پروژه های بزرگ ملی و شخصی و شرکتی دارد. شرکت شیمی آبادگران سهم بزرگی را در محصولات شیمیایی ساختمان دارا میباشد و داری بیش از پنجاه نیرو تولید و آزمایشگاه فعالیت دارند.

اینها تنها بخشی از همکاری های گسترده شیمی آبادگران در طول این سالها می باشد. برای خرید و اطلاع از قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، چسب کاشت میلگرد ، ملات ضد اسید ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ و ملات های پلیمری ، ملات ضد اسید ، فوق روان کننده و ترمیم کننده بتن، گروت اپوکسی ، ملات ضد اسید و ….میتوانید با شرکت شیمی آبادگران تماس بگیرید.

آدرس دفتر مرکزی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه