• 02165741139
 • Tehran - Shahriar
 • Saturday to Thursday: 9 am - 5 pm

واتر استاپ بنتونیتی چه کاربردهایی در سازه های سیمانی دارد؟

واتر استاپ بنتونیتی چه کاربردهایی در سازه های سیمانی دارد؟

ما در این مقاله به مبحث واتر استاپ بنتونیتی چه کاربردهایی در سازه های سیمانی دارد می پردازیم. برای خرید و اطلاع از قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ و ….میتوانید با شرکت شیمی آبادگران تماس بگیرید.

واتر استاپ بنتونیتی چه کاربردهایی در سازه های سیمانی دارد

واتر استاپ بنتونیتی (Bentonite Waterstop) یک نوع مواد شیمیایی است که در سیستم های محافظت از آب در سازه های سیمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده عمدتاً به دلیل خواص آب گیری و جداسازی آب، به عنوان یک وسیله مهم برای جلوگیری از نفوذ آب در سازه های سیمانی و پیشگیری از نشت آب به کار می رود. در این مقاله به بررسی کاربرد واتر استاپ بنتونیتی در سازه های سیمانی پرداخته شده است.

واتر استاپ بنتونیتی

سازه های سیمانی برای مصارف مختلفی مانند ساختمان، پل، تونل و… ساخته می شوند. اما دغدغه اصلی در ساخت سازه های سیمانی، ضمانت ایمنی و پایداری آنها در برابر نفوذ آب و رطوبت می باشد. در واقع نفوذ آب و رطوبت به دلیل خصوصیات ضد عفونی نشده سطح سازه های سیمانی، می تواند باعث نفوذ فوق العاده زیاد آب شده و در نتیجه برای سازه ها خطر ساز شود.

جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به دلیل مهم بودن این فاکتور در کیفیت و طول عمر سازه های سیمانی، بسیار حیاتی است. یکی از روش های پیشگیری از نفوذ آب، استفاده از واتر استاپ بنتونیتی است.

واتر استاپ بنتونیتی چیست؟

واتراستاپ بنتونیتی یک ماده افزودنی است که به عنوان یکی از بهترین روش های بهبود مقاومت بتن علیه یکپارچگی آب استفاده می‌ شود. این ماده که به صورت پودری تهیه و ذخیره می‌ شود، در حضور آب تبدیل به یک ماده ژل‌ مانند با ظاهری شبیه به یک شن.

واتراستاپ بنتونیتی بر پایه سیلیکات هایی چون توکسیکول و سیالیت، کربنات کلسیم، سولفات کلسیم و پلیمرهای رگلان‌ های از جمله پلی‌ آکریل‌ ها و کربوکسی‌ متیل‌ سلولز تهیه می‌ شود.

واتر استاپ بنتونیتی در سازه های سیمانی

استفاده از واتر استاپ بنتونیتی در سازه های سیمانی، به دلیل خواص منحصر به فرد آن ، مورد توجه بسیاری از مهندسان و کارشناسان ساختمانی قرار گرفته است. این ماده به عنوان یک عامل جداسازی برای جلوگیری از عبور آب و رطوبت از سطح سازه به داخل آن، کاربرد دارد. موارد کاربرد واتر استاپ بنتونیتی در سازه های سیمانی شامل موارد زیر می باشد:

1- پی های مسلح

واتر استاپ بنتونیتی در پی های مسلح به عنوان یک عامل جداسازی برای حفاظت از فولاد در معرض رطوبت و خوردگی استفاده می شود. در زیر سطح زمین، پی ها یکی از اجزای کلیدی سازه های ساختمانی هستند. با استفاده از واتر استاپ بنتونیتی در پی ها، می توان جلوی ورود آب و رطوبت به داخل پی را گرفت.

2- دیوارهای مسلح

دیوارهای مسلح نیز از دیگر سازه هایی هستند که می توان برای جلوگیری از عبور رطوبت به داخل ساختمان آنها از واتر استاپ بنتونیتی استفاده کرد. این روش باعث می شود که دیوارهای مسلح دارای یک باریکه جداسازی شده از بخش اصلی شوند و می توانند در برابر رطوبت و همچنین خطرات دیگر مقاومت نشان دهند.

3- سازه های زیرزمینی

یکی از کاربردهای اصلی واتر استاپ بنتونیتی، در سازه های زیرزمینی است. سازه های زیرزمینی مثل زیرزمین های خودرو، لوله های فاضلاب، یا سیستم های آب و فاضلاب مانند جزئی از ابزارهای زندگی ما هستند و بنابراین باید از دستورالعمل های سختی پیروی کنند. واتر استاپ بنتونیتی در سازه های زیرزمینی به دلیل توانایی خود در جلوگیری از ورود رطوبت و آب در این نوع سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

4- سازه های خاص

تعدادی سازه خاص مثل بدنه های کشتی، سد و سدها، تونل ها، زیرگذر ها، و ایستگاه های تله کابین، علاوه بر موارد گفته شده، نیز به واتر استاپ بنتونیتی نیاز دارند. این سازه ها از طریق جلوگیری از رطوبت و آب، امنیت، پایداری و عمر طولانی دارند.

ویژگی های واتراستاپ بنتونیتی

این ماده به دلیل ویژگی های خاص خود بسیار مؤثر است.

ویژگی های مهم واتراستاپ بنتونیتی عبارتند از:

 1. توان افزودنی بالا: تاثیر مثبت واتراستاپ بنتونیتی بر مقاومت کششی بتن، به دلیل توان افزودنیبالای آن در مقابل اب است.
 2. جذب آب: واتراستاپ بنتونیتی قابلیت جذب آب را دارد. با جذب آب، ماده به یک لایه ژل‌ مانند تبدیل می‌شود که از نفوذ آب ورودی به داخل سازه به خوبی جلوگیری می‌کند.
 3. پایداری شیمیایی: واتراستاپ بنتونیتی مقاوم در برابر اسیدها و املاحی است که رطوبت در سیستم سیمانی می توانند تولید شوند.
 4. چسبندگی بالا: این ماده به دلیل داشتن چسبندگی بالا، قادر است به خوبی به سطح سیمان چسبیده و از نفوذ آب جلوگیری کند.

باورها با توجه به ویژگی های این ماده افزودنی، از واتراستاپ بنتونیتی برای حفظ کردن توان سازه های سیمانی در برابر خوردگی آب و احتمالی دیگر و بهبود عمر مفید سازه ها استفاده می شود.

کاربرد واتر استاپ بنتونیتی در سازه های سیمانی:

1- استفاده در پروژه های سد سازی:

سد سازی یکی از بزرگترین پروژه های بندرت هزینه و بالمدت برای هر کشور است. در این پروژه ها، واتر استاپ بنتونیتی برای جلوگیری از نفوذ آب در قسمت هایی مانند سرریز سد، تونل ها، بلوک های سنگی و بلوک های بتنی استفاده می شود.

2- استفاده در پروژه های پل سازی:

پل سازی یکی از پیچیده ترین پروژه های ساختمانی است که نیاز به راهکارهای پیشرفته جهت مقابله با نفوذ آب دارد. واتر استاپ بنتونیتی به عنوان یکی از این راهکارها برای جلوگیری از نفوذ آب در اتصالات پل، پایه های پل و سطوح بتنی پل استفاده می شود.

3- استفاده در پروژه های تونل سازی:

تونل سازی یکی از پیچیده ترین پروژه های ساختمانی است که جهت جلوگیری از نفوذ آب به راهکارهایی نیاز دارد. واتر استاپ بنتونیتی به عنوان یکی از روش هایی برای پیشگیری از نفوذ آب و رطوبت در دیواره های تونل، مهارهای تونل و دریچه های تونل استفاده می شود.

4- استفاده در پروژه های سیمانی دیگر:

همچنین در پروژه های دیگری مانند پوشش های سیلو، تفنگدان و مخازن مایعات نیز از واتر استاپ بنتونیتی برای جلوگیری از نفوذ آب استفاده می شود.

نتیجه گیری

استفاده از واتراستاپ بنتونیتی می تواند در بهبود عملکرد سازه های سیمانی مؤثر باشد. با به دست آوردن چنین ماده افزودنی قادر خواهیم بود مقاومت به نفوذ آب سازه های سیمانی را افزایش دهیم و بتوانیم عمر مفید سازه ها را به طور قابل توجهی افزایش دهیم. همچنین واتراستاپ بنتونیتی به ما کمک می کند در کاهش راندمان آب تراکم بتن و بهبود استحکام مکانیکی سیمان مؤثر باشیم. لازم به ذکر است که استفاده از واتراستاپ بنتونیتی به خوبی به دلیل وجود ویجگی های خاص خود در بهبود عملکرد سازه های سیمانی تأثیر بسزایی دارد.

بیشتر بخوانید: چسب کاشت میلگرد اپوکسی

خرید و قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ شرکت شیمی آبادگران

شرکت شیمی آبادگران پدیده سازان جوان با بیش از دو دهه در زمینه تولید فرآورده های شیمیایی صنعت ساختمان،این شرکت علاوه بر تولید بیش از صد نوع محصول شیمیایی ساختمان، سابقه همکاری در اجرا و مشاوره در پروژه های بزرگ ملی و شخصی و شرکتی دارد. شرکت شیمی آبادگران سهم بزرگی را در محصولات شیمیایی ساختمان دارا میباشد و داری بیش از پنجاه نیرو تولید و آزمایشگاه فعالیت دارند. اینها تنها بخشی از همکاری های گسترده شیمی آبادگران در طول این سالها می باشد. برای خرید و اطلاع از قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، چسب کاشت میلگرد ، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ و ملات های پلیمری ، ملات ضد اسید ، فوق روان کننده و ترمیم کننده بتن، گروت اپوکسی ، ملات ضد اسید و ….میتوانید با شرکت شیمی آبادگران تماس بگیرید.

آدرس دفتر مرکزی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه