• 02165741139
 • Tehran - Shahriar
 • Saturday to Thursday: 9 am - 5 pm

بتن چیست و اجزاء تشکیل دهنده آن

بتن چیست و اجزاء تشکیل دهنده آن

ما در این مقاله به مبحث بتن چیست و اجزاء تشکیل دهنده آن میپردازیم. برای خرید و اطلاع از قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ و ….میتوانید با شرکت شیمی آبادگران تماس بگیرید.

بتن چیست و اجزاء تشکیل دهنده آن

بتن یک ماده مرکب است که از سنگدانه های ریز و درشت به هم چسبیده با سیمان سیال (خمیر سیمان) تشکیل شده است که در طول زمان سخت می شود. در گذشته اغلب از چسب های سیمانی بر پایه آهک مانند بتونه آهکی استفاده می شد، اما گاهی اوقات با سیمان هیدرولیک دیگر مانند سیمان آلومینات کلسیم یا سیمان پرتلند برای تشکیل سیمان پرتلند (به دلیل شباهت ظاهری آن به سنگ پرتلند) استفاده می شد. بسیاری از انواع دیگر بتن غیر سیمانی با روش های مختلف اتصال سنگدانه ها به یکدیگر وجود دارند، از جمله بتن آسفالتی با چسب قیر که اغلب برای سطوح جاده ها استفاده می شود و بتن های پلیمری که به خوبی از پلیمرها به عنوان چسب استفاده می کنند.

تعریف بتن

نسبت آب سیمان نقش مهمی ایفا می کند که بر خواص مختلفی مانند کارایی، استحکام و دوام تأثیر می گذارد. نسبت آب به سیمان کافی برای تولید تعریف بتن قابل اجرا مورد نیاز است. هنگامی که آب با مواد مخلوط می شود، سیمان با آب واکنش می دهد و واکنش هیدراتاسیون شروع می شود. این واکنش به مواد کمک می کند تا ماتریس سختی را تشکیل دهند که مواد را به یکدیگر متصل می کند تا به یک ماده سنگ مانند بادوام تبدیل شود.

بتن را می توان به هر شکلی ریخته شد. از آنجایی که این ماده پلاستیکی در حالت تازه است، از اشکال و اندازه های مختلف قالب ها یا قالب ها برای ارائه اشکال مختلف مانند مستطیل، دایره و غیره استفاده می شود.

اعضای مختلف سازه ای مانند تیرها، دال ها، پایه ها، ستون ها، لنگه ها و غیره با یک تعریف بتنی ساخته می شوند.

انواع متفاوتی از مواد افزودنی هستند که برای عرضه خاصیت آن استفاده می شود. افزودنی‌ ها یا افزودنی‌ هایی مانند پوزولان‌ها یا فوق روان‌کننده‌ها در مخلوط گنجانده می‌شوند تا خواص فیزیکی مخلوط مرطوب یا مواد نهایی را بهبود بخشند. این روزها انواع مختلفی از این برای ساخت و ساز ساختمان ها و سازه ها ساخته می شود. اینها دارای خواص و ویژگی های خاصی هستند که کیفیت ساخت و ساز را بنا به نیاز بهبود می بخشد.

اجزاء

سیمان، ماسه، سنگدانه ها و آب از اجزای بتن هستند. مخلوط سیمان پرتلند و آب ماکارونی نامیده می شود. بنابراین، بتن را می توان مخلوطی از خمیر، ماسه و سنگدانه ها توصیف کرد، اگرچه گاهی اوقات از سنگ به جای سنگدانه ها استفاده می شود.

خمیر سیمان سطح سنگدانه های ریز و درشت را هنگام مخلوط شدن کامل می پوشاند و آنها را می چسباند. بلافاصله پس از اختلاط اجزاء، واکنش هیدراتاسیون شروع می شود که استحکام ایجاد می کند و یک سنگ جامد به دست می آید.

تولید

فرآیند اختلاط مواد مختلف – آب، سنگدانه، سیمان و هر گونه افزودنی – است که بتن را تولید می کند. همچنین لازم به ذکر است که تولید به زمان حساس است. پس از مخلوط شدن مواد، کارگران باید بتن را قبل از سفت شدن در جای خود قرار دهند. امروزه تولید در یک تاسیسات صنعتی بزرگ است که اغلب به آن کارخانه بچ می گویند یا در کارخانه بتن.

به طور کلی، کارخانه های بتن در دو نوع اصلی، کارخانه های مخلوط آماده و کارخانه های اختلاط مرکزی وجود دارند. یک گیاه مخلوط آماده همه مواد را به جز آب مخلوط می کند، در حالی که یک کارخانه مخلوط مرکزی همه مواد از جمله آب را مخلوط می کند. یک کارخانه اختلاط مرکزی کنترل دقیق تری بر کیفیت بتن از طریق اندازه گیری بهتر مقدار آب اضافه شده ارائه می دهد، اما باید نزدیکتر به محل کار که در آن استفاده می شود قرار گیرد زیرا هیدراتاسیون در کارخانه شروع می شود.

کارخانه ها از قیف های ذخیره سازی بزرگ برای مواد واکنش دهنده مختلف مانند سیمان، ذخیره سازی برای مواد فله مانند سنگدانه و آب تشکیل شده اند. همچنین مکانیسم‌هایی برای افزودن مواد افزودنی و اصلاح‌کننده‌های مختلف، ماشین‌آلاتی برای وزن‌کردن، جابجایی، و مخلوط کردن دقیق برخی یا همه آن مواد، و امکاناتی برای توزیع بتن مخلوط، اغلب به یک کامیون مخلوط کن.

بتن مدرن معمولاً به عنوان یک سیال چسبناک تهیه می شود، به طوری که ممکن است آن را در قالب هایی ریخته شود، که ظروفی هستند که در مزرعه نصب می شوند تا شکل دلخواه خود را به آن بدهند. قالب بتن را می توان به روش های مختلفی از جمله لغزش و ساخت ورق فولادی آماده کرد. از طرف دیگر، بتن را می توان به شکل های خشک کن و غیر سیال مخلوط کرد و در تنظیمات کارخانه برای تولید محصولات پیش ساخته استفاده کرد.

تجهیزات بسیار متنوعی برای فرآوری بتن از ابزارهای دستی گرفته تا ماشین آلات صنعتی سنگین استفاده می شود. با این حال، سازندگان از هر تجهیزاتی که استفاده می کنند، هدف تولید مصالح ساختمانی مورد نظر است. بنابراین مواد باید به درستی مخلوط، قرار داده شوند، شکل داده شوند و در محدودیت های زمانی نگهداری شوند.

هر گونه وقفه در ریختن بتن می تواند باعث شود مواد اولیه قرار داده شده قبل از اضافه شدن دسته بعدی به بالا شروع به گیرش کند. این یک صفحه ضعف افقی به نام اتصال سرد بین دو دسته ایجاد می کند. هنگامی که مخلوط به جایی می رسد که باید باشد، فرآیند پخت باید کنترل شود تا اطمینان حاصل شود که بتن به ویژگی های مورد نظر دست می یابد. در طول آماده سازی، جزئیات فنی مختلف ممکن است بر کیفیت و ماهیت محصول تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید: چسب کاشت میلگرد اپوکسی

خرید و قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ شرکت شیمی آبادگران

شرکت شیمی آبادگران پدیده سازان جوان با بیش از دو دهه در زمینه تولید فرآورده های شیمیایی صنعت ساختمان،این شرکت علاوه بر تولید بیش از صد نوع محصول شیمیایی ساختمان، سابقه همکاری در اجرا و مشاوره در پروژه های بزرگ ملی و شخصی و شرکتی دارد. شرکت شیمی آبادگران سهم بزرگی را در محصولات شیمیایی ساختمان دارا میباشد و داری بیش از پنجاه نیرو تولید و آزمایشگاه فعالیت دارند. اینها تنها بخشی از همکاری های گسترده شیمی آبادگران در طول این سالها می باشد. برای خرید و اطلاع از قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، چسب کاشت میلگرد ، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ و ملات های پلیمری ، ملات ضد اسید ، فوق روان کننده و ترمیم کننده بتن، گروت اپوکسی ، ملات ضد اسید و ….میتوانید با شرکت شیمی آبادگران تماس بگیرید.

آدرس دفتر مرکزی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه