• 02165741139
 • Tehran - Shahriar
 • Saturday to Thursday: 9 am - 5 pm

سیلیکات سدیم

سیلیکات سدیم

در این مقاله به مبحث سیلیکات سدیم می پردازیم. برای خرید و اطلاع از قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ و ….میتوانید با شرکت شیمی آبادگران تماس بگیرید.

سیلیکات سدیم

سیلیکات سدیم یک اصطلاح عمومی برای ترکیباتی است که با فرمول Na2xSiyO2y+x یا (Na2O)x・(SiO2)y نشان داده می شوند، مانند متاسیلیکات سدیم Na2SiO3، سدیم ارتوسیلیکات Na4SiO4، و سدیم پیروسیلیکات Na6Si2O7. آنیون ها اغلب پلیمری هستند. این ترکیبات عموماً جامدات شفاف و بی رنگ یا پودرهای سفید رنگ هستند که در مقادیر مختلف در آب محلول هستند. سیلیکات سدیم همچنین نام فنی و رایج برای مخلوطی از چنین ترکیباتی است، در درجه اول متاسیلیکات ها، که به آنها شیشه آب، شیشه آب یا شیشه مایع نیز می گویند.

این محصول در طیف گسترده ای از کاربردها از جمله ترکیب سیمان، حفاظت غیر فعال در برابر آتش، پردازش الیاف و چوب، تولید سرامیک نسوز به عنوان چسب و تولید سیلیکاژل استفاده می شود. محصولات تجاری موجود در محلول های آبی یا جامد اغلب به رنگ سبز یا آبی به دلیل وجود ناخالصی های حاوی آهن هستند. در صنعت، گریدهای مختلف سیلیکات سدیم با نسبت وزنی SiO2:Na2O آنها مشخص می شود (که می تواند با ضرب در 1.032 به نسبت مولی تبدیل شود). نسبت بین 1:2 و 3.75:1 متغیر است.

خواص

سیلیکات سدیم یک پودر جامد یا سفید شیشه ای یا کریستالی بی رنگ است. همه آنها به جز سیلیکون‌های غنی، به آسانی در آب حل می‌شوند و محلول قلیایی تشکیل می‌دهند. سیلیکات سدیم در محلول های قلیایی و خنثی پایدار است. در محلول‌های اسیدی، یون‌های سیلیکات با یون‌های هیدروژن واکنش می‌دهند و اسید سیلیسیک تشکیل می‌دهند که تمایل دارد به یک ژل دی اکسید سیلیکون هیدراته تجزیه شود. هنگامی که برای بیرون راندن آب گرم می شود، ماده ای سخت و نیمه شفاف به نام سیلیکاژل تولید می کند که به طور گسترده به عنوان یک ماده خشک کننده استفاده می شود. تا حرارت 1100 درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند.

استفاده می کند

کاربردهای اصلی سیلیکات سدیم مواد شوینده، کاغذ، تصفیه آب و مصالح ساختمانی است.

 چسب

بزرگترین کاربرد محلول سیلیکات سدیم، سیمان برای ساخت مقوا است. هنگامی که به عنوان سیمان کاغذی استفاده می شود، مفاصل سیلیکات سدیم در نهایت در عرض چند سال ترک می خورند، در این مرحله نمی توان سطح کاغذ را سیمان کرد. محلول سیلیکات سدیم همچنین می تواند به عنوان یک لایه چسبنده چرخشی برای چسباندن شیشه به شیشه یا ویفرهای سیلیکونی پوشیده شده با اکسید سیلیکون به یکدیگر استفاده شود. اتصال شیشه به شیشه با سیلیکات سدیم این مزیت را دارد که یک تکنیک اتصال در دمای پایین است، برخلاف پیوند فیوژن. همچنین نسبت به پیوند آندی شیشه به شیشه که به یک لایه میانی مانند SiN نیاز دارد تا به عنوان یک مانع انتشار برای یون های سدیم عمل کند، پردازش کمتری دارد. رسوب چنین لایه هایی نیاز به یک مرحله رسوب شیمیایی بخار کم فشار دارد. با این حال، اشکال اتصال سیلیکات سدیم این است که حذف حباب های هوا بسیار دشوار است. این نیز به این دلیل است که این تکنیک پیوند نیازی به اتصال در خلاء ندارد و از کمک های میدانی مانند پیوند آندی استفاده نمی کند. این فقدان کمک میدانی می‌تواند مفید باشد، زیرا می‌تواند نیروی جذابی بین ویفرها به اندازه‌ای بالا ایجاد کند که یک ویفر نازک را خم کند و باعث فرو ریختن آن بر روی یک حفره نانوسیال یا دستگاه MEMS شود.

 سیالات حفاری 

سیلیکات سدیم بیشتر در سیالات حفاری برای ثابت شدن دیواره گمانه و جلوگیری از فروریختن دیواره گمانه بهره برداری می شود. این به خصوص هنگام حفاری سوراخ از طریق سازندهای رسی حاوی مواد معدنی رسی متورم مانند اسمکتیت ها و مونتموریلونیت مفید است.

عملیات بنایی بتن و عمومی

بتن تصفیه شده با محلول سیلیکات سدیم به کاهش تخلخل در اکثر محصولات بنایی مانند بتن، گچ و گچ کمک می کند. این اثر به کاهش نفوذ آب کمک می کند، اما اثربخشی آن در کاهش نفوذ و انتشار بخار آب مشخص نیست. از نظر شیمیایی با کلسیم اضافی (OH)2 (پورتلندیت) موجود در بتن واکنش می دهد و یک پیوند دائمی بین سیلیکات و سطح ایجاد می کند و دوام و آب گریزی بتن را تا حد زیادی بهبود می بخشد. این درمان معمولاً تنها پس از بهبودی اولیه (تا 7 روز، بسته به شرایط) اعمال می شود. این پوشش ها به رنگ های معدنی سیلیکات معروف هستند. نمونه ای از سیلیکات سدیم و هیدروکسید کلسیم در بتن در واکنش به تشکیل ژل هیدرات سیلیکات کلسیم (یا CSH)، محصول اصلی سیمان پرتلند هیدراته.

استفاده نسوز 

شیشه آب به عنوان یک چسب برای مواد جامد مانند ورمیکولیت و پرلیت مفید است. مخلوط با کسر وزن سبک‌تر دومی، می‌توان از شیشه آب برای تولید تخته‌های عایق با دمای بالا سفت و سخت استفاده کرد که در عایق‌های دمای بالا مانند نسوزها، حفاظت در برابر آتش غیرفعال، و کاربردهای عایق لوله‌های قالب‌گیری شده استفاده می‌شوند. هنگامی که با پودرهای معدنی ریز تقسیم شده مانند پودر ورمیکولیت (یک قراضه رایج از فرآیند لایه برداری) مخلوط می شود، می توان چسب هایی با دمای بالا تولید کرد. در حضور غبارهای معدنی ریز تقسیم شده، تورم ناپدید می شود و در نتیجه شیشه آب را به یک ماتریکس تبدیل می کند. به دلیل در دسترس بودن ارزان و فراوان، شیشه آب برای استفاده در بسیاری از کاربردهای نسوز محبوب است.

ریخته گری شن و ماسه

به عنوان چسب شنی در ریخته گری شن و ماسه آهن و فولاد استفاده می شود. قالب های قوی را می توان با عبور CO2 از مخلوط ماسه و سیلیکات سدیم در جعبه قالب به سرعت تولید کرد که تقریباً بلافاصله قالب را سخت می کند.

تعمیر فلز

سیلیکات سدیم در خمیرهای تعمیر و نصب صدا خفه کن به همراه سیلیکات منیزیم استفاده می شود. سیلیکات های سدیم و منیزیم در آب حل می شوند و خمیرهای ضخیم ایجاد می کنند که به راحتی قابل استفاده است. هنگامی که سیستم اگزوز یک موتور احتراق داخلی تا دمای کار گرم می شود، گرما تمام رطوبت اضافی را از خمیر خارج می کند. ترکیب سیلیکات باقی مانده دارای خواص شیشه مانند است و ترمیم موقتی شکننده را فراهم می کند.

بیشتر بخوانید: چسب کاشت میلگرد اپوکسی

خرید و قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ شرکت شیمی آبادگران

شرکت شیمی آبادگران پدیده سازان جوان با بیش از دو دهه در زمینه تولید فرآورده های شیمیایی صنعت ساختمان،این شرکت علاوه بر تولید بیش از صد نوع محصول شیمیایی ساختمان، سابقه همکاری در اجرا و مشاوره در پروژه های بزرگ ملی و شخصی و شرکتی دارد. شرکت شیمی آبادگران سهم بزرگی را در محصولات شیمیایی ساختمان دارا میباشد و داری بیش از پنجاه نیرو تولید و آزمایشگاه فعالیت دارند. اینها تنها بخشی از همکاری های گسترده شیمی آبادگران در طول این سالها می باشد. برای خرید و اطلاع از قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، چسب کاشت میلگرد ، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ و ملات های پلیمری ، ملات ضد اسید ، فوق روان کننده و ترمیم کننده بتن، گروت اپوکسی ، ملات ضد اسید و ….میتوانید با شرکت شیمی آبادگران تماس بگیرید.

آدرس دفتر مرکزی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه