• 02165741139
 • Tehran - Shahriar
 • Saturday to Thursday: 9 am - 5 pm

سیمان چگونه ساخته می شود؟

سیمان چگونه ساخته می شود؟

سیمان یک عنصر ضروری در بتن و ملات است که مصالح اساسی ساختمان هستند. ما در این مقاله به مبحث سیمان چگونه ساخته می شود می پردازیم. برای خرید و اطلاع از قیمت فوق روان کننده، چسب کاشی، ملات ضد اسید، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن، گروت اپوکسی و ضد یخ و ….میتوانید با شرکت شیمی آبادگران تماس بگیرید.  

سیمان چیست؟

سیمان یک پودر ریز است که از حرارت دادن سنگ آهک و کانی‌های رسی تا دمای بسیار بالا ساخته می‌شود. سپس مواد حاصل که کلینکر نامیده می‌شود، با یک پوزولان مانند دود سیلیس یا خاکستر بادی در محصول پودری که سیمان می‌نامیم آسیاب می‌شود.

سیمان و آب خمیری را تشکیل می دهند که تقریباً هیچ ذره ای نمی تواند از آن عبور کند. سیمان پایه محکمی را برای تقریباً تمام سازه های تمدن مدرن فراهم می کند: پل ها، جاده ها، سدها و ساختمان ها. هر جایی که ساخت و ساز باشد بتن وجود دارد.

بیشتر بخوانید: تفاوت دوغاب اپوکسی و دوغاب سیمانی چیست؟

انتخاب نوع سیمان به عوامل زیادی از جمله هزینه، زمان گیرش و ویژگی های توسعه مقاومت مورد نیاز در محصول نهایی بستگی دارد. این الزامات لزوماً همه دقیقاً از یک کاربرد به برنامه دیگر یکسان نیستند، بنابراین به معنای واقعی کلمه هزاران نوع سیمان مختلف در سراسر جهان وجود دارد.

ساخت سیمان - ترمیم کننده بتن - ملات ضد اسید - گروت اپوکسی - چسب کاشت میلگرد - شماره تماس: ۰۹۱۲۹۳۸۳۵۵۴ - ۰۲۱۶۵۷۴۱۱۳۹ - آبادگران جوان

مواد سیمان را از کجا پیدا کنیم؟

مواد خام مورد استفاده در تولید سیمان، سنگ‌ها و کانی‌های طبیعی هستند. مهمترین آنها سیلیکاتها، عمدتاً سنگ آهک (کربنات کلسیم)، خاک رس (سیلیس و آلومینا) و سنگ آهن (مگنتیت) هستند. این مواد خام در طی فرآیند پخت «کوره سیمان» به ذرات بسیار ریز تبدیل می‌شوند که تمام ناخالصی‌ها، دی اکسید کربن و محتوای آب سنگ خرد شده را از بین می‌برد.

بخش‌ هایی از این ماده در سنگ جدید گنجانده می‌شود، اما برخی به صورت پودر ریز برای استفاده در سیمان یا محصولات ساختمانی جدید از انواع دیگر مانند بلوک‌های بتنی هوادهی باقی می‌مانند.

بیشتر بخوانید: گروت اپوکسی چیست و چرا بهتر از گروت سیمانی است؟

سیمان از چه ساخته شده است؟

این سوالی است که معمولا مهندسان تولید در صنعت سیمان را دیوانه می کند. بسیاری تصور می کنند سیمان فقط از یک ماده، عمدتاً سنگ آهک ساخته شده است. برای ساخت سیمان پرتلند حدود 25 درصد سنگ آهک لازم است، اما برای تولید سیمان با کیفیت به 10 ماده خام دیگر نیاز است.

مواد اولیه اولیه

مواد اولیه برای ساخت سیمان از سنگ آهک، خاک رس و شیل تهیه می شود. مواد معدنی موجود در این سنگ‌ها قبل از حرارت دادن در دمای بین 780 تا 1000 درجه سانتی‌گراد به پودر تبدیل می‌شوند. در فرآیند گرمایش، واکنش‌های شیمیایی مواد را به کلینکر تبدیل می‌کند که سپس به پودر ریز آسیاب می‌شود که سیمان را تشکیل می‌دهد. خاکستر بادی، یک محصول جانبی صنعتی، برای جایگزینی پودر سیمان استفاده می شود.

سیمان چگونه ساخته می شود؟

سیمان از حرارت دادن سنگ آهک و خاک رس تا دمای بسیار بالا در طول فرآیند تولید سیمان در کارخانه سیمان ساخته می شود. این باعث آزاد شدن سه ماده مختلف می شود که سپس به پودر ریز تبدیل می شود که سیمان می سازد.

بخش‌هایی از این ماده در سنگ جدید گنجانده می‌شود، اما برخی به صورت پودر ریز برای استفاده در سیمان یا محصولات ساختمانی جدید از انواع دیگر مانند بلوک‌های بتنی هوادهی باقی می‌ مانند.

سیمان پرتلند چیست؟

سیمان پرتلند جزء اصلی بتن است. با حرارت دادن سنگ آهک (کربنات کلسیم CaCO3) با خاک رس (سیلیس و آلومینا SiO2 Al2O3) در دمای بالا در کوره دوار ساخته می شود.

بیشتر بخوانید: مقایسه گروت سیمان و گروت اپوکسی

سیمان پرتلند به دلیل رنگ آن نام گذاری شده است این رنگ خاکستری آشنا بسیاری از ساختمان ها است. سیمان پرتلند یک سیمان همه منظوره برای استفاده با سنگدانه ها برای ساخت بتن مورد استفاده در ساخت و ساز و مهندسی است. انواع دیگر سیمان، مانند سیمان مقاوم در برابر سولفات و سیمان با حرارت کم، برای مصارف خاصی که نیاز به ویژگی‌های خاصی دارند، استفاده می‌شوند.

ساخت سیمان - ترمیم کننده بتن - ملات ضد اسید - گروت اپوکسی - چسب کاشت میلگرد - شماره تماس: ۰۹۱۲۹۳۸۳۵۵۴ - ۰۲۱۶۵۷۴۱۱۳۹ - آبادگران جوان

سیمان مدرن چگونه ساخته می شود؟

سیمان پرتلند امروزی دارای ترکیبات زیادی برای افزایش استحکام و دوام آن است. مواد خام، سنگ آهک و خاک رس، در کارخانه های سیمان در طول تولید سیمان گرم می شوند تا زمانی که گاز آهک آزاد آزاد کنند. این نخستین مرحله در پروسه تولید سیمان و ساخت کلینکر سیمان پرتلند یا ماده اولیه برای سیمان مخلوط هست که حاوی کم تر از 30 درصد کلینکر است.

بیشتر بخوانید: مزایای گروت اپوکسی نسبت به گروت سیمانی

پس از گرم شدن مواد خام، از طریق یک کوره دوار جریان می یابد که آن را به قطعات پودری تبدیل می کند. فرآیند شیمیایی که در حین گرمایش رخ می دهد، سیلیکات های کلسیم و آلومینات ایجاد می کند که سپس به پودر سیمان تبدیل می شوند. اگر خاکستر بادی جایگزین مقداری از پودر سیمان شود، سیمان مخلوط حاصل می تواند استحکام و دوام بهتری داشته باشد.

اجزای اصلی سیمان چیست؟

اجزای اصلی سیمان سیلیکات های کلسیم، آلومینات ها و فریت ها هستند. همه این ترکیبات به محصول خواص استحکام بالایی می دهند. میزان آلومینا موجود در کلینکر را می توان با اضافه کردن بوکسیت یا نفلین به کوره سیمان زیاد کرد.

کارخانه سیمان چیست؟

کارخانه سیمان مکانی است که سیمان پرتلند در آن تولید می شود. انواع مختلفی از کارخانه های سیمان وجود دارد فرآیند مرطوب، فرآیند خشک و فرآیند نیمه خشک. کارخانه های سیمان نیمه خشک و خشک از تکنولوژی کوره دوار استفاده می کنند. این تولید کنندگان سیمان از کوره های سیمان شفت عمودی استفاده می کنند که رایج ترین روش تولید سیمان در سراسر جهان است.

متوسط ​​تولید سیمان

تولید جهانی حدود 4 میلیارد تن سیمان مخلوط در سال است. 

بیشتر بخوانید: گروت اپوکسی چرا بهتر از گروت سیمانی است؟

فرآیند تولید سیمان

فرآیند تولید سیمان مجموعه ای از مراحل در یک کارخانه تولیدی است که به آسیاب سیمان معروف است. مواد اولیه برای ساخت سیمان سنگ آهک و خاک رس است. این مواد خام با استفاده از تجهیزات آسیاب موسوم به آسیاب گلوله ای با آب مخلوط شده و آسیاب می شوند تا دوغاب تشکیل شود. سپس این دوغاب به نسبت 1:0.5 با گچ مخلوط می شود تا مخلوط خام به دست آید.

آسیاب گلوله ای یک درام دوار شامل گلوله های فولادی است. مواد خام به آسیاب وارد می شود و فرآیند آسیاب با آسیاب شدن توپ های فولادی در برابر یکدیگر آغاز می شود. سرعت چرخش آسیاب میان 50 الی 100 دور در دقیقه است. انواع توپ های فولادی آلیاژی برای تولید درجات مختلف سیمان استفاده می شود. 

بیشتر بخوانید: چسب کاشت میلگرد اپوکسی

خرید و قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ شرکت شیمی آبادگران

شرکت شیمی آبادگران پدیده سازان جوان با بیش از دو دهه در زمینه تولید فرآورده های شیمیایی صنعت ساختمان،این شرکت علاوه بر تولید بیش از صد نوع محصول شیمیایی ساختمان، سابقه همکاری در اجرا و مشاوره در پروژه های بزرگ ملی و شخصی و شرکتی دارد. شرکت شیمی آبادگران سهم بزرگی را در محصولات شیمیایی ساختمان دارا میباشد و داری بیش از پنجاه نیرو تولید و آزمایشگاه فعالیت دارند. اینها تنها بخشی از همکاری های گسترده شیمی آبادگران در طول این سالها می باشد. برای خرید و اطلاع از قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، چسب کاشت میلگرد ، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ و ملات های پلیمری ، ملات ضد اسید ، فوق روان کننده و ترمیم کننده بتن، گروت اپوکسی ، ملات ضد اسید و ….میتوانید با شرکت شیمی آبادگران تماس بگیرید.

آدرس دفتر مرکزی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه