• 02165741139
 • Tehran - Shahriar
 • Saturday to Thursday: 9 am - 5 pm

روش مصرف روان کننده بتن

روش مصرف روان کننده بتن

  ما در این مقاله به مبحث روش مصرف روان کننده بتن می پردازیم. برای خرید و اطلاع از قیمت فوق روان کننده، چسب کاشی، ملات ضد اسید، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن، گروت اپوکسی و ضد یخ و ….میتوانید با شرکت شیمی آبادگران تماس بگیرید.  

روش مصرف روان کننده بتن

برای حفظ حالت روان بودن و کار کرد بتن ها، از ترکیب های شیمیایی که محلول در آب است استفاده می شود؛ این ترکیبات بسته با نوع کاربرد، شرایط پروژه و آب و هوا به مقدار متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند.هر مخلوط بتنی متشکل شده از 40 درصد آب است؛ برای کم تر کردن این اندازه آب و همچنین روان تر کردن بتن، از روان کننده های بتن استفاده می شود. فاکتورهایی مشمول گرمای هوا، افزایش استفاده سیمان، تولید حرارت هیدراتاسیون و… استفاده از روان کننده بتن را ضروری کرده است.

بیشتر بخوانید: نحوه انتخاب بهترین کفپوش اپوکسی

طریقه استفاده از روان کننده بتن چگونه است؟

قبل از چک کردن اندازه روان کننده بتن و درصد استفاده از آن، باید روان کننده مناسب با شرایط بتن ریزی شامل محل و زمان بتن ریزی، اسلامپ اولیه و آخریه بتن، مقطع بتن ریزی، مقاومت اولیه و نهایی بتن، مصالح سنگی مورد استفاده و ونیاز، طرح اختلاط بتن، فاصله حمل بتن تا محل پروژه و…تهیه گرد.
معمولا اندازه مصرفی روان کننده های بتن بین 0.2 الی 2 درصد وزنی سیمان می باشد.در حساب کردن مقدار روان کننده بتن، باید نسبت آب به سیمان که در واقعیت اسلامپ اولیه بتن را معلوم می کند، تعیین شود. ولی به صورت کلی با دانستن عیار سیمان بتن مصرفی، حجم کل بتن ریزی، اسلامپ اولیه و نهایی بتن می توان اندازه مصرف روان کننده بتن را با فرمول ( فرمول محاسبه روان کننده بتن = عیار سیمان * درصد مقدار مصرف روان کننده بتن * حجم کل بتن ریزی) حسابکرد.

عوامل مؤثر بر اندازه مصرف روان کننده بتن 

از نکته های مهم در روش مصرف روان کننده بتن این است که اندازه مصرفی آن بر اساس آزمایش هایی که کارشناسان حرفه ای در واحد تولیدی روان کننده بتن انجام می دهند، تعیین میشود که روی محصول درج می شود و مجری های پروژه می توانند برای استفاده از روان کننده های بتن به اندازه مصرف گفته شده توجه کنند. اما با این وجود اندازه مصرف روان کننده بتن در مخلوط بتنی وابسته به عامل های گوناگونی است که در ادامه به آن ها اشاره شده :
•    نسبت آب به سیمان ( طرح اختلاط و مقاوت مورد نیاز)
•    اسلامپ اولیه و آخریه بتن
•    انتظارات اصلی پروژه از بتن مصرفی که شامل استفاده از آن برای بتن نما یا قطعه های ساخته بتنی
•    شرایط آب و هوا
•    مدل و غلظت روان کننده بتن
•    خاصیت شیمیایی و فیزیکی بتن

بیشتر بخوانید: ترمیم کننده بتن الیافی چیست؟

استفاده درست از روان کننده بتن و تاثیر آن در افزایش روانی و کارپذیری بتن
توجه داشته باشید که ذره های سیمان از عامل های تاثیر گذار بر اندازه مصرف روان کننده بتن هستند؛ به صورتی که هر چقدر ذرات سیمان ریزتر باشند، به روان کننده بتن بیشتری احتیاج است.
هدف از اضافه کردن روان کننده بتن، این ست که ذرات بتن را از همدیگر جدا کند تا آب از بین ذره های  آن حرکت کند؛هر چه ذرات ریزتر شوند، تعدادشان زیاد تر می شود. پس هر چه ذرات مواد اولیه مورد نیاز در تهیه بتن، ریز تر باشند، به روان کننده بیشتری نیز احتیاج است.
راهنمای نحوه استفاده از روان کننده بتن
روش استفاده از روان کننده بتن، بستگی به مدل آن می باشد.اگر که امکان اضافه کردن روان کننده های کندگیر به مواد خشک اولیه وجود دارد، ولی کارشناسان میگویند که روان کننده ها به شکل مایع به بتن اضافه شود؛ جوری که که اول با آب رقیق شده و بعد مورد استفاده قرار گیرد.

شیوه استفاده از روان کننده بتن در بچینگ
هنگام ساخت بتن در بچینگ، شن و ماسه با هم ترکیب می شوند و برای جلوگیری از استهلاک زیاد، به آن آب اضافه میکنند. بعد از ساخت بتن در بچینگ، می توان به آن روان کننده های بتن را هم افزود.
بعد از افزودن روان کننده های بتن، در آخر به مخلوط درست شده، سیمان اضافه می شود که باعث ایجاد چسبندگی و قوام در بتن می شود. استفاده از روان کننده های بتن در بچینگ باعث خروج یکدست بتن می گردد.

بیشتر بخوانید: تفاوت بین خمیر چسب کاشی و سیمان چیست؟

شیوه استفاده از روان کننده بتن در محل پروژه
در بعضی موارد مجریان پروژه، از روان کننده های بتن در محل پروژه استفاده می کنند که با مشکلات زیادی از جمله عدم اختلاط و به وجود آوردن ترکیب مناسب روان کننده در مخلوط بتنی همراه است. برای رفع کردن این مشکل، باید ابتدا روان کننده های بتن به نسبت مشخصی با آب مخلوط شوند و بعد به مدت سه الی هفت دقیقه در کامیون های حمل بتن مخلوط شوند.
این شیوه با اینکه مقداری سخت تر است اما لازم است بدانید که اضافه کردن مواد افزودنی به بتن در محل پروژه و یا پای کار، بیشترین تاثیر را بر روی بتن می گذارد.

شیوه استفاده از روان کننده بتن در آزمایشگاه
نحوه استفاده از روان کننده بتن در آزمایشگاه با دیگر شرایط تفاوت اساسی دارد؛ چرا که در آزمایشگاه امکان بررسی همه شرایط محیا است و آسان تر می توان اندازه و مقدار مصرف را حساب نمود.

بیشتر بخوانید: چسب کاشی پودری چیست؟

شیوه استفاده از روان کننده بتن به صورت ترکیبی
آب و هوای گرم تاثیر بدی بر روی بتن می گذارد، طوری که بر اثر تبخیر سطحی، مقداری از آب بتن از بین می رود و این موضوع سرعت واکنش هیدراتاسیون را بیشتر می کند. به همین خاطر استفاده از روان کننده در بچینگ، تاثیر به خصوصی بر بتن ریزی ندارد،چون افزایش دما تاثیرات منفی بر روی آن دارد.
اضافه کردن روان کننده های بتن در اول ساخت بتن، هنگام حمل آن از محل ساخت تا محل پروژه، باعث ایجاد فرسودگی و استهلاک شدید در آن می شود. ولی در صورتی که روان کننده ها در محل پروژه افزوده شوند، انرژی و هزینه کمتری برای تهیه بتن، مصرف میشود.

بیشتر بخوانید: چسب کاشت میلگرد اپوکسی

خرید و قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ شرکت شیمی آبادگران

شرکت شیمی آبادگران پدیده سازان جوان با بیش از دو دهه در زمینه تولید فرآورده های شیمیایی صنعت ساختمان،این شرکت علاوه بر تولید بیش از صد نوع محصول شیمیایی ساختمان، سابقه همکاری در اجرا و مشاوره در پروژه های بزرگ ملی و شخصی و شرکتی دارد. شرکت شیمی آبادگران سهم بزرگی را در محصولات شیمیایی ساختمان دارا میباشد و داری بیش از پنجاه نیرو تولید و آزمایشگاه فعالیت دارند. اینها تنها بخشی از همکاری های گسترده شیمی آبادگران در طول این سالها می باشد. برای خرید و اطلاع از قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، چسب کاشت میلگرد ، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ و ملات های پلیمری ، ملات ضد اسید ، فوق روان کننده و ترمیم کننده بتن، گروت اپوکسی ، ملات ضد اسید و ….میتوانید با شرکت شیمی آبادگران تماس بگیرید.

آدرس دفتر مرکزی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه