• 02165741139
 • Tehran - Shahriar
 • Saturday to Thursday: 9 am - 5 pm

کارخانه سیمان فرآیند خشک چیست؟

کارخانه سیمان فرآیند خشک چیست؟

ما در این مقاله به مبحث کارخانه سیمان فرآیند خشک می پردازیم. برای خرید و اطلاع از قیمت فوق روان کننده، چسب کاشی، ملات ضد اسید، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن، گروت اپوکسی و ضد یخ و ….میتوانید با شرکت شیمی آبادگران تماس بگیرید.   

کارخانه سیمان فرآیند خشک چیست؟

یک کارخانه سیمان فرآیند خشک از آب برای تولید سیمان پرتلند استفاده نمی کند. در عوض، یک مخلوط خام شامل ماده‌ای به نام کلینکر، خاکستر بادی زغال سنگ، سیمان سرباره و گچ برای تولید سیمان پرتلند وارد کوره دوار می‌شود.

مخلوط خام از طریق یک نوار نقاله پیچ یا توزیع کننده ورودی وارد کارخانه فرآیند خشک می شود. اکثرا از دو توزیع کننده ورودی برای مطمئن شدن از اختلاط بهتر مواد استفاده می شود. این ماده سپس با آب اضافه شده در آسیاب گلوله ای آسیاب می شود تا دوغاب تشکیل شود. این فرآیند کمتر از یک ساعت طول می کشد.

بیشتر بخوانید: گروت های اپوکسی و سیمانی

این ماده مخلوط نیمه خشک (ریمیکس) روی نوار نقاله ها به سمت سه کوره مختلف پیش گرمکن، کلسینر و خنک کننده حرکت می کند. طول هر کوره بیش از 200 متر با شش بشکه دوار است که به عنوان مبدل حرارتی در داخل کوره عمل می کند.

کارخانه سیمان فرآیند خشک - ملات ضد اسید - چسب کاشی - فوق روان کننده - ترمیم کننده بتن - شماره تماس: ۰۹۱۲۹۳۸۳۵۵۴ - ۰۲۱۶۵۷۴۱۱۳۹ - آبادگران جوان

همانطور که مواد در امتداد کوره حرکت می کنند، گرما با سوزاندن زغال سنگ تامین می شود که ماده را به ماده ای به نام کلینکر تبدیل می کند. گرما نیز از طریق اصطکاک دورانی درام تولید می شود.

کوره پیش گرم کن معمولا دارای چهار بشکه چرخان است که می تواند دمای 800 تا 900 درجه سانتی گراد تولید کند. کوره کلسینر دارای پنج بشکه چرخان با دمای متوسط ​​1150 درجه سانتیگراد تا 1250 درجه سانتیگراد می باشد. مرحله آخر، کوره خنک‌ تر، برای حمل آسان سیمان، دما را تا دمای اتاق کاهش می‌دهد.

کارخانه سیمان فرآیند مرطوب چیست؟

در فرآیند تولید سیمان در کارخانه فرآیند مرطوب، آب همراه با یک ماده چسبنده به مخلوط خام اضافه می شود. سپس دوغاب به یک کوره دوار برای ساخت کلینکر منتقل می شود. بسته به ظرفیت گیاه می تواند یک یا چند پیش گرم کن و یک یا چند کلسینر داشته باشد.

مخلوط خام در آسیاب گلوله ای مانند کارخانه سیمان فرآیند خشک آسیاب می شود. اما به جای استفاده از خاکستر زغال سنگ، از یک منبع جایگزین مانند خاکستر بادی نیروگاه ها، سرباره کوره بلند از صنایع فولادی یا پوزولان های طبیعی مناطق آتشفشانی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: گروت پایه سیمان درشت دانه

این ماده به سمت یک یا دو پیش گرم کن حرکت می کند و قبل از ورود به مرحله اول کوره تا دمای 650 درجه سانتیگراد تا 700 درجه سانتیگراد گرم می شود. از مرحله اول کوره، این ماده به یک یا چند درام کلسینر منتقل می شود. گرما با سوزاندن گاز طبیعی برای دماهای بالاتر و نفت کوره در صورت نیاز به دمای پایین تر تامین می شود.

فرآیند آسیاب سیمان

آخرین مرحله قبل از ساخت کلینکر، آسیاب مخلوط خام (سایر سیمان) با استفاده از انواع آسیاب مانند آسیاب گلوله ای، آسیاب لوله ای و آسیاب لبه ای بسته به ظرفیت کارخانه و نوع کارخانه تولید سیمان خشک یا مرطوب است.

کارخانه سیمان فرآیند خشک - ملات ضد اسید - چسب کاشی - فوق روان کننده - ترمیم کننده بتن - شماره تماس: ۰۹۱۲۹۳۸۳۵۵۴ - ۰۲۱۶۵۷۴۱۱۳۹ - آبادگران جوان

مخلوط خام آسیاب شده در آسیاب گلوله ای (شفت عمودی) از 65 درصد ذرات کوچکتر از 45 میکرون تشکیل شده است در حالی که سایز توپ های استفاده شده 12 میلی متر با سرعت چرخش حدود 60 الی 80 دور در دقیقه است. یک آسیاب گلوله ای معمولی می تواند 3500 تن سیمان در ساعت تولید کند. کلینکر در یک خنک کننده دوار خنک می شود که در آن از بخار برای گرم کردن تا دمای 150 درجه سانتیگراد قبل از ورود به کوره استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب گروت اپوکسی در مقابل دوغاب سیمانی

آسیاب موقعی آغاز می شود که مخلوط خام به وسیله ی گازهای دودکش یا هوا به سمت آسیاب حرکت کند. فرآیند آسیاب را می توان به شرح زیر توصیف کرد: اصطکاک بین توپ ها و مواد باعث گرم شدن توپ ها می شود. این حرارت با استفاده از مایع (روغن) و سپس به مخلوط خام منتقل می شود.

انتشار گرد و غبار در طول فرآیند تولید

هر کارخانه تولید سیمان، گرد و غبار، گازهای داغ، ذرات کوچک مخلوط خام را در طول فرآیند آسیاب آزاد می کند. توجه به این نکته ضروری است که بیشتر انواع گرد و غبار خطرناک نیستند و با استفاده از اسکرابرهای مرطوب قابل کنترل هستند. خاکستر بادی ساطع شده در مرحله کلسینه حاوی فلزات سنگینی است که برای جلوگیری از مشکلات بهداشتی برای کارگران کارخانه نیاز به تصفیه ویژه با اسکرابر دارند.

سرباره کوره بلند و خاکستر زغال سنگ مورد استفاده در کارخانه های فرآیند مرطوب، قلیاییت سیمان را افزایش می دهد. این امر احتمال تشکیل دود و گازهای داغ را در حین تولید افزایش می دهد که می تواند برای سلامتی کارگر خطرناک باشد و همچنین با افزایش تعداد کارگران مورد نیاز برای فعالیت های تعمیر و نگهداری، هزینه را افزایش می دهد.

یک کارخانه سیمان چقدر برق مصرف می کند؟

یک نیروگاه معمولی 100 تن در روز به حدود 50 مگاوات برق با هزینه 16 تا 26 میلیون دلار آمریکا نیاز دارد. این برق در یک کارخانه مجزا تولید می شود که بخار را به کوره می رساند و همچنین برق را تامین می کند.

نمونه ای از کارخانه سیمان، واحد سنگ زنی کلینکر دوار کوره نفتا است که در آن عمده مواد اولیه مورد استفاده برای تولید کلینکر، گچ، سنگ آهک و افزودنی های شیمیایی است.

بیشتر بخوانید: سیمانی در مقابل رزین اپوکسی در مقابل پلی استر

تفاوت سیمان و بتن؟

سیمان ماده‌ای پودری است که از مواد خام به‌ دست می‌آید که ماسه و سنگ‌ها را به هم متصل می‌کند و فرآیند سیمان‌سازی خاصی دارد. بتن از مخلوط کردن سیمان با ماسه، شن یا سنگ خرد شده و آب برای تشکیل خمیر ساخته می شود. این خمیر را می توان در قالب ریخته و سازه هایی مانند جاده ها، فرودگاه ها و باند فرودگاه ها را ساخت.

کارخانه سیمان فرآیند خشک - ملات ضد اسید - چسب کاشی - فوق روان کننده - ترمیم کننده بتن - شماره تماس: ۰۹۱۲۹۳۸۳۵۵۴ - ۰۲۱۶۵۷۴۱۱۳۹ - آبادگران جوان

شرکت های بتن آماده چیست؟

بتن آماده یک بتن پیش مخلوط (سیمان، ماسه و شن) است که در تاسیسات تولید مرکزی (بچینگ پلانت بتن) تولید می شود. شرکت های مخلوط آماده، مخلوط آماده تولید شده در این مکان ها را برای پاسخگویی به تقاضاهای ساخت و ساز عرضه می کنند. این شرکت های بتن آماده تولید سیمان را افزایش داده اند.

سیمان را با چه چیزی می توان مخلوط کرد؟

ماسه رایج ترین ماده ای است که با سیمان برای ساخت بتن استفاده می شود. همچنین می توان آن را با مواد دیگری مانند خاکستر بادی یا سرباره مخلوط کرد.

بتن از اختلاط سیمان، ماسه و شن و یا سنگ خرد شده همراه با آب ساخته می شود. شرکت های آماده، مخلوط آماده تولید شده را در مکان های مرکزی برای برآورده ساختن نیازهای ساخت و ساز عرضه می کنند. تولید سیمان با افزایش تقاضا افزایش یافته است. سنگ آهن، سنگ آهک، خاک رس و شیل از جمله مواد اولیه مورد استفاده در تولید سیمان هستند. مخلوط خام آسیاب گلوله ای از 65 درصد ذرات کوچکتر از 45 میکرون با گلوله های 12 میلی متری استفاده می شود که با سرعت 60 تا 80 دور در دقیقه می چرخند.

بیشتر بخوانید: استراتژی های روانکاری برای صنعت سیمان

سوخت های جایگزین

سوخت جایگزین مورد استفاده در کارخانه های سیمان با گاز کار می کند. زغال سنگ فراوان ترین سوخت فسیلی است که در کل دنیا برای ساخت انرژی استفاده می شود. در نیروگاه های حرارتی برای تولید برق، فولادسازی و صنعت سیمان استفاده می شود. سوخت های جایگزین در مقایسه با سوخت های سنتی مانند زغال سنگ یا کک نفتی سازگارتر با محیط زیست هستند.

بیشتر بخوانید: چسب کاشت میلگرد اپوکسی

خرید و قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ شرکت شیمی آبادگران

شرکت شیمی آبادگران پدیده سازان جوان با بیش از دو دهه در زمینه تولید فرآورده های شیمیایی صنعت ساختمان،این شرکت علاوه بر تولید بیش از صد نوع محصول شیمیایی ساختمان، سابقه همکاری در اجرا و مشاوره در پروژه های بزرگ ملی و شخصی و شرکتی دارد. شرکت شیمی آبادگران سهم بزرگی را در محصولات شیمیایی ساختمان دارا میباشد و داری بیش از پنجاه نیرو تولید و آزمایشگاه فعالیت دارند. اینها تنها بخشی از همکاری های گسترده شیمی آبادگران در طول این سالها می باشد. برای خرید و اطلاع از قیمت فوق روان کننده ، چسب کاشی ، چسب کاشت میلگرد ، ملات ضد اسید ، چسب کاشت میلگرد ، ترمیم کننده بتن ، گروت اپوکسی و ضد یخ و ملات های پلیمری ، ملات ضد اسید ، فوق روان کننده و ترمیم کننده بتن، گروت اپوکسی ، ملات ضد اسید و ….میتوانید با شرکت شیمی آبادگران تماس بگیرید.

آدرس دفتر مرکزی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه